Z podwyżek inflacyjnych trudno się wycofać
Jeżeli pracodawca zagwarantował wzrost wynagrodzeń o wskaźnik inflacji w regulaminie wynagradzania, nie może jednostronnie zdecydować o niestosowaniu tego zapisu.
∑ W firmie regulamin przewiduje podwyżkę o wskaźnik inflacji. Pracodawca boi się, że w przyszłym roku będzie ona jeszcze wyższa. Czy może zmienić regulamin i czy musi wypowiedzieć umowy w tym zakresie? Czy jest to warunek zatrudnienia, który wymaga wypowiedzeń zmieniających? – pyta czytelnik.
Podwyżka inflacyjna, czyli przyznanie pracownikowi wynagrodzenia w wyższej kwocie, uwzględniającej wskaźnik inflacji, ma za zadanie wyrównanie wysokości pensji i zniwelowanie negatywnych skutków spadku wartości pieniądza, który obserwujemy od początku 2022 r. W tym celu coraz częściej w regulaminie wynagrodzeń różnych zakładów pracy można znaleźć zapis dotyczący waloryzacji wynagrodzeń z uwzględnieniem wskaźnika inflacji w wysokości wskazanej przez Główny Urząd Statystyczny.
Zapis w regulaminie
Pracodawcy mają swobodę w kreowaniu treści regulaminów wynagradzania. Są jednak ograniczeni zasadą wyrażoną w kodeksie pracy, zgodnie z którą zapisy regulaminu nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy ogólne. W przeciwnym razie będą one wyłączone, a w ich miejsce wejdą regulacje kodeksowe. Co istotne, zapisy regulaminu nie mogą być mniej korzystne dla pracownika zarówno od zasad ogólnych, jak również od zapisów w umowie o pracę łączącej pracodawcę z danym pracownikiem.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta